Wybór lakieru samochodowego – to nie takie proste?

0 Comments

Wybór lakieru do samochodu to nie tylko kwestia dobrania odpowiedniej kolorystyki – to przede wszystkim jeden z ważniejszych elementów bezpieczeństwa auta i komfortu wyższej odporności na warunki klimatyczne. Lakiery samochodowe – poza walorami estetycznymi posiadają przede wszystkim właściwości ochronne – minerały, z których złożone są warstwy lakieru mają za zadanie chronić samochód głownie przed szkodliwym działaniem klimatu.

Deszcz, wiatr, śnieg – to tylko niektóre z czynników powodujących korozję i uszkodzenia karoserii. Lakier ma za zadanie chronić przed negatywnymi skutkami działania tych czynników. Wybór lakieru z jednej strony wydaje się dość prostą kwestią – przede wszystkim należy wziąć pod uwagę sam koszt warstw, którymi auto ma zostać pokryte. Kolejnym zagadnieniem jest materiał i jakość lakieru, na który zdecyduje się właściciel samochodu, przy czym ten drugi element nie rzadko zdominowany jest kosztami.

Ogólna klasyfikacja pozwala na wyróżnienie lakierów metalicznych, perłowych, matowych, akrylowych i wodnych. O ile lakiery akrylowe należą do stosunkowo tanich rozwiązań, o tyle wersja perłowa czy matowa stanowi znacznie droższy wariant. Akryl na samochodzie to przede wszystkim skuteczna ochrona przed UV i nierzadko poprawa twardości powłoki ochronnej.

Więcej na: TuningWizualny.pl

Pod kątem ilości składników lakiery samochodowe podzielić można na jedno i wieloskładnikowe, przy czym lakiery jednoskładnikowe są zwykle dużo droższe od wieloskładnikowych odpowiedników – o ile lakier akrylowy potrafi kosztować nawet od 180zł (3kg), o tyle jednoskładnikowy lakier to koszt co najmniej 450zł. Lakiery jednoskładnikowe to specjalne materiały stanowiące powłokę wykończeniową i odpowiedzialne są za efekt końcowy wyglądu całej powłoki – lakier taki może nadać samochodowi efekt metaliczny lub perłowy.

Właściwy wybór lakieru związany jest również z marką pojazdu

Nierzadko zdarza się, że międzynarodowe koncerny posiadają własne zestawy lakierowe, z których korzystać powinien właściciel pojazdu decydując się na zakup powłoki ochronnej. Zauważyć należy bowiem, że dobór lakieru do auta może być uzależniony od samego producenta – niektóre firmy produkujące samochody dopuszczają stosowanie jedynie ściśle określonych produktów i wyrobów, podkreślając, że jedynie takie działania mogą w pełni zabezpieczyć konkretny pojazd przed określonymi uszkodzeniami.

Wybór lakieru samochodowego uzależniony jest zatem od kosztów, posiadanych zasobów gotówkowych, jakości materiałów i upodobań właściciela samochodu.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

    Informacje na Temat numeru VIN samochodu i skrzyni biegów: